Йога у Луцьку. Повне йогівське дихання ( II частина)

 

                                      Повне дихання

                           

 

Повне дихання

Повне дихання – основний принцип контрольованого дихання йогів яке обєднує переваги всіх трьох способів: черевного,реберного і верхнього. При повному диханні мобілізують дихальну систему в цілому. Грудна клітка при цьому розширяється до нормальної величини і об’єм легенів значно збільшується  завдяки активній участі міжреберних м’язів. Діафрагма інтенсивно і регулярно скорочується, масируючи  органи черевної порожнини.

При повному диханні організм наповнюється свіжим киснем. Вважають, що немає такого органу,такої частини тіла, які б не відчули благотворної дії повного дихання. Завдяки йому відбувається повне очищення крові, досягається підвищена опірність організму, стимулюється функція залоз внутрішньої секреції.

В Індії, а також у деяких клініках Європи, вивчають повне дихання йогів. Досліди показують,  що воно справляє  позитивний вплив при підвищенному артеріальному тиску і різних захворюваннях  серця. Багато хворих повністю одужали, а в інших стан здоров’я набагато поліпшився. Сучасна медицина знає різні засоби лікування серцево-судинних захворювань. Та жоден з них не дає такого ефекту в лікуванні самої причини захворювання, як повне дихання йогів. Лікувальна дія повного дихання величезна , бо воно впливає не лише на окремі органи, а зміцнює весь організм.

Щоб опанувати повне дихання правильно, треба, особливо попервах, виконувати його поступово, без перевантажень. Техніка йогівського дихання не така проста,  як здається на перший погляд.

Техніка виконання.

Стати прямо і розслабитись. Можна сісти або лягти. Якщо сидите треба, добре розправити грудну клітку. Лягти рекомендують на тверду постіль.

Будь-яку дихальну вправу йогів починають з енергійного видиху, при чому стінку черева втягують усередину. Після цього вдихати поволі через ніс, рахуючи спочатку до п’яти. Рахувати треба відповідно до пульсації серця. Вдихання складається з трьох етапів. Рухом діафрагми випніть живіт і  вдихайте повітря, зосередивши увагу на животі. Повітря напливає поступово заповнює нижню частину легенів. Якщо хочете відчути це заповнення, покладіть долоню на живіт і помітите рух черевної стінки. Це допоможе уявити рух повітря по дихальним шляхах. У міру оволодіння повним диханням йогів необхідність контролю рукою відпадає.

Отже перша фаза йогівського дихання — це черевне дихання. Ця фаза легка для чоловіків і важча для жінок, у яких черевне дихання розвинуто слабкіше.

Далі зосередьте увагу на нижніх ребрах, розширяйте їх і середню частину грудної клітки, наповнюючи її повітрям, тобто виконуйте середнє дихання. Третя фаза — це верхнє дихання при якому грудну клітку випинають уперед. Вдихають стільки повітря скільки можуть вмістити вільно розширені легені. При виконанні третьої фази грудну клітку піднімають, черевні  м’язи,  які були до цього скорочені, розслаблені, скорочують і випнутий  до того живіт втягують. Зовні ПЙД має вигляд повільного хвилеподібного руху від живота вверх, тому що окремі фази вдиху ідуть одна за одною знизу вгору.

Вдих виконують через ніс, ритмічно, повільно, поступово. Видихайте повітря в тій же послідовності в якій вдихали: втягніть живіт усередину, стисніть нижні ребра, нарешті опустіть плечі.

Перший день вправляйтесь у повному диханні протягом однієї хвилини за півгодини перед  їдою. Наступні п’ять днів  додавайте по одній хвилині кожного дня. Після того приступайте до вправ із затримкою  дихання.

Оволодіти технікою контрольованого дихання можна лише в тому разі, коли ці вправи повторювати багаторазово, щодня по кілька хвилин.

Слід відзначити також, що повне йогівське дихання,  виконуване і в літку, і взимку  має велике значення для загартування дихальних органів. Щоденне систематичне виконання дихальних вправ – найважливіша передумова для вироблення високої опірності, несприйнятливості людини до хвороб, особливо легеневих. При недостатньому і неповноцінному диханні страждають шлунок та інші органи травлення. А якщо процеси всмоктування порушуються, організм не одержує достатньо живлення, його фізична сила і життєздатність зменшується. Від неправильного дихання страждає і вся нервова система. Під час йогівського дихання діафрагма злегка стискує печінку, шлунок та інші органи травлення. Такі стискування в ритмі дихання, є по суті легкий масаж, який поліпшує природну функцію цих органів. Тому кожний окремий вдих впливає на органи черевної порожнини, збуджує кровообіг і стимулює процеси оновлення. При неправильному диханні такий цілющий вплив відсутній. Спортивна гімнастика, фехтування, боротьба, теж масирують внутрішні органи але через напруження зовнішніх м’язів. Тому без дихальних вправ їхня дія неповноцінна.

А.Миланов И Борисова

Впрви йогів

« Здоров я »

Київ -1972

 

 

470 views

Добавить комментарий