Йога у Луцьку. Пам’ятні місця — Диво Святої гори «Економ Фреш»

Неподалік Володимира-Волинського, на високому пагорбі, який з давніх-давен називають Святою горою, розташувався найдавніший в Україні Зимненський Свято-Успенський Святогірський жіночий монастир. У цьому році він відзначатиме – подумати тільки! – 1010-у річницю свого заснування. Святе місце приймає десятки тисяч прочан не тільки з нашої країни, а й з-за кордону.

Стародавні перекази свідчать, що у 1001-му році князь Володимир Великий збудував на березі ріки Луги два храми – Успенський і Троїцький – і зимовий терем, від якого і пішла назва села Зимне. І запросив до обителі ченців, які переховувалися в печерах під Святою горою. До речі, вони нагадують Києво-Печерські печери. На їх стінах збереглися написи, які вказують на місця давніх поховань.

Тут побував преподобний Нестор Літописець, який прийняв постриг єпископа Стефана і був його духовним учнем. З тих прадавніх часів залишився під монастирем таємний роздвоєний коридор із келіями, який веде до підземної церкви преподобного Варлаама – першого iгумена Києво-Печерського монастиря. У 1073-му році, йдучи з Константинополя до Києва, він зупинився у Зимному на відпочинок. Біля підніжжя гори Варлаам викопав криницю, яку сам же й освятив. Відтоді свята вода допомагає тим, хто приходить сюди з вірою.

Паломники кажуть, що тут йде справжня благодать від образу Пресвятої Богородиці. Константинопольський патріарх Микола II благословляв цією іконою Володимира Святославича на шлюб із грецькою царівною Анною. Безцінну родинну реліквію князь подарував монастирю у 1006-му році. Люди щиро вірять, що вона несе мир і лад у родини, допомагає жінкам при безплідності, може зцілити від онкологічних захворювань і хвороб очей.

У славу Божої Матері князь Чарторийського збудував у ХV столітті на місці дерев’яної церкви святого князя Володимира великий кам’яний Свято-Успенський храм. У цей же час над брамою постала дзвіниця, кріпосні стіни укріпилися могутніми вежами. Оборонні споруди були необхідні для захисту від численних татарських набігів. Архітектурний ансамбль обителі набув величності та монументальності, як один з найбільших церковних і фортифікаційних комплексів того часу.

Чудотворність образу проявилася у 1724-му році. Тоді Зимно купив фанатичний католик, волинський староста Михайло Чацький, який захотів перетворити збудований за православними архітектурними канонами Успенський собор на костел. Він розорив усипальницю монастиря, познімав дорогоцінності із померлих. Глумлячись над іконою, Чацький вигукнув: «Чому ж ти, православна святине, свій монастир захистити не змогла?». І в ту ж мить староста осліп, а через три роки помер. Втрачали зір перед смертю і всі його потомки чоловічого роду.

Численним туристам сестри-екскурсоводи розповідають ще про одну незвичайну подію. Під час Першої світової війни біля монастиря проходила лінія фронту. Храмові будівлі стрясали потужні артилерійські залпи, а декілька снарядів навіть влучили у стіни Успенського собору. Проте жоден не вибухнув. Цей факт черниці називають дивом, який відносять до заслуг небесної покровительки монастиря – Пресвятої Богородиці.

У монастирі можна оглянути Успенський собор (1495–1550), оборонні мури з баштами (XV-XVI ст.), Троїцьку церкву (1567 р.), Трапезну (XV-XVI ст.), надбрамну дзвіницю (1898 р.). На лiвому березi ріки зберігся двометровий чотирикутний кам’яний хрест, який князь Данило Галицький поставив у 1213-му році на могилi свого дружинника Клима Христинича. Про це є згадка у Галицько-Волинському літописі. Нині до хреста їдуть військові. Кажуть, хто доторкнеться до нього, матиме «камінне» здоров’я.

Зимненський монастир підпорядковується безпосередньо митрополиту Київському і всієї України Володимирові. Він часто буває на Святій Горі і очолює богослужіння в обителі. Монастир тричі відвідував екс-президент України Леонід Кучма. Одного разу він ночував навіть у келії. Відтоді в народі її називають «президентською».

Ця обитель є могутньою твердинею православ’я на західних рубежах нашої Вітчизни, взірцем високого подвижницького життя…

Источник: http://westua.net/blog.php?rid=1436

50 views

Добавить комментарий